Mamaka https://karahutova.sk/ mamka & drobec Mon, 17 Aug 2020 16:25:00 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 Na všetko potrebujem knižku https://karahutova.sk/2020/02/27/na-vsetko-potrebujem-knizku/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=na-vsetko-potrebujem-knizku Thu, 27 Feb 2020 22:04:48 +0000 https://karahutova.sk/?p=70 Môj manžel sa mi smeje, že mám na všetko knižku. Najskôr ma to nahnevalo, potom zamrzelo a nakoniec rozosmialo. No popravde to bol taký smiech cez slzy, lebo som v tom čase chcela do svojej zbierky pridať ešte jednu novotinu. Po krátkej analýze som sa však rozhodla, že ju chcem, aj napriek tomu, že na...

The post Na všetko potrebujem knižku appeared first on Mamaka.

]]>
Môj manžel sa mi smeje, že mám na všetko knižku. Najskôr ma to nahnevalo, potom zamrzelo a nakoniec rozosmialo. No popravde to bol taký smiech cez slzy, lebo som v tom čase chcela do svojej zbierky pridať ešte jednu novotinu. Po krátkej analýze som sa však rozhodla, že ju chcem, aj napriek tomu, že na svoje okolie asi pôsobím ako “bifľa” ešte aj v materstve.

Blížili sa mi meniny a moji rodičia sa ma vždy pýtajú, čo by som chcela. Mám rada praktické darčeky a preto sa veľmi poteším aj nejakej miske, hrncu, či mixéru. Tento krát som si vypýtala (opäť) knihu 😃 Narazila som na ňu úplne náhodou, vo výklade kníhkupectva, keď som sa s drobcom prechádzala po meste. Na nete som si prečítala pár recenzií a bolo rozhodnuté. Zdravých papkáčov od Fitshaker-u chcem mať doma.

Takže teraz ku knihe. Podľa mňa je úplne super. Kombinácia výživovej poradkyne, trénerky a lektorky v oblasti výživy, ktoré sú zároveň mamy asi nemohla priniesť nič zlé. Pre niekoho to môže byť príliš veľa teórie a možno až veľmi odborný výklad. No mojej povahe a túžbe po informáciách, presne toto vyhovuje.

V prvej časti knihy nájdete veľa zaujímavých informácií o dojčení, podrobne popísané všetky zložky stravy, “návod” ako na prvé príkrmy, ale aj ako postupne prejsť na “normálnu” stravu. Druhú časť tvoria recepty, ktoré sú rozdelené do 1 roka (cca ¼) a od 1 do 3 rokov. Ku knihe si môžete zadarmo stiahnuť e-book Ako rozvíjať detskú imunitu od odbornej garantky Zdravých papkáčov. Ak ste teda duše horlivé po informáciách, tak ako ja, určite neváhajte. 

Naozaj najväčšia nevýhoda knižky je jej veľkosť. Je obrovská a ťažká. Tak mi napadlo, že by bolo možno super knihu rozdeliť na dve časti. Predsa len tú teoretickú časť si človek prečíta len raz a možno sa k nej občas vráti zalistovať. A tú druhú časť – recepty, v podstate využívam takmer každý deň a v mojej malej kuchyni, jej teda musím poctivo hľadať miesto 🙈

The post Na všetko potrebujem knižku appeared first on Mamaka.

]]>
Máme doma hrdinu https://karahutova.sk/2020/02/12/mame-doma-hrdinu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=mame-doma-hrdinu Wed, 12 Feb 2020 20:43:43 +0000 https://karahutova.sk/?p=57 Máme za sebou zaujímavú skúsenosť. Po ročnej pauze sa nám zachcelo lyžovať. Tak sme jeden vikend nechali nášho sedemmesačného drobca mojím rodičom. O 10tej som ho nadojčila a my sme vyrazili. Lyžovačka bola super. Slnko svietilo, ľudí bolo tak akurát a svah bol perfektný, ale o tom som nechcela. Drobca som pred odchodom obliekla a...

The post Máme doma hrdinu appeared first on Mamaka.

]]>
Máme za sebou zaujímavú skúsenosť. Po ročnej pauze sa nám zachcelo lyžovať. Tak sme jeden vikend nechali nášho sedemmesačného drobca mojím rodičom. O 10tej som ho nadojčila a my sme vyrazili. Lyžovačka bola super. Slnko svietilo, ľudí bolo tak akurát a svah bol perfektný, ale o tom som nechcela.

Drobca som pred odchodom obliekla a išiel si pospinkať do kočíka. Na počudovanie si pospal až dve hodinky. Dedinský vzduch mu asi prospieva 😃. Potom išli so starkou späť dnu, pohrali sa, naobedoval sa a vyrazili s ním ku prastarým rodičom (na našom aute, aby sme nemuseli prehadzovat sedačku). Luky to zvládal úplne bravúrne. Ani plač, ani nervozita, či mrzutosť. Žiadny náznak, že by mu rodičia chýbali. A to sa pritom so starkými vidí len tak, pri najlepšom, raz za dva týždne, lebo bývajú trošku ďalej.

Pri prastarkých bol tiež zlatý. Usmieval sa a mal dobrú náladu. Prastarkých vidí ešte menje, možno tak raz za mesiac, občas dva. Ale vždy je tam úplne v pohode 🙂 A tam sme sa aj stretli, rodičia vylyžovaní a Luky spokojný. Úplne v pohode bol aj zvyšok dňa. Prišli sme ku starkým, okúpkali sa, napapali sa a potom nie a nie zaspať. Stále sa len prehadzoval a mrachtal. Nepáčilo sa mu ani len na rukách. A tak som si ho dala na posteľ a ľahla k nemu, on sa úplne najkrajšie vzorovo ku mne pritúlil a zaspal v tú chvíľu. V noci sa pár krát s plačom prebral, ale vždy postačilo, že som ho pohladkala a prihovorila sa mu.

A tak som si uvedomila, že to dieťa je čistá kópia mňa a manžela. Na prvý pohľad hrdina, ktorý bez zaváhania zvládne všetko. No s citlivou dušičkou, ktorá musí všetko spracovať a svojim spôsobom sa s tým vysporiadať. Nasledujúce dni bol zase vo svojej koži, ale keď ma potreboval, svoje pomaznanie a pomojkanie si vypýtal.

Čo som si z toho celého odniesla? Že mám úžasné dieťa, pri ktorom môžem byť sama sebou. A aj keď ma ku životu momentálne potrebuje úplne najviac, stále mi dáva priestor, aby som žila aj ten svoj život.

The post Máme doma hrdinu appeared first on Mamaka.

]]>
Moja príprava na prvé príkrmy https://karahutova.sk/2020/02/12/ako-som-sa-pripravila-na-prve-prikrmy/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ako-som-sa-pripravila-na-prve-prikrmy Wed, 12 Feb 2020 10:54:00 +0000 https://karahutova.sk/?p=37 Ako ste s prvými príkrmami začínali, prípadne začínate vy? Pre mňa to teda bola hotová alchýmia. Čo článok, kniha, či človek, to názor. Koho som stretla, toho som sa pýtala na názor. Najviac som však chcela dať na našu pediatričku. Tá mi však dala brožúrku od Hamanku. Nevravím, že bola zlá, ale nezodpovedala mi ani...

The post Moja príprava na prvé príkrmy appeared first on Mamaka.

]]>
Ako ste s prvými príkrmami začínali, prípadne začínate vy?

Pre mňa to teda bola hotová alchýmia. Čo článok, kniha, či človek, to názor. Koho som stretla, toho som sa pýtala na názor. Najviac som však chcela dať na našu pediatričku. Tá mi však dala brožúrku od Hamanku. Nevravím, že bola zlá, ale nezodpovedala mi ani na desatinu mojich otázok. A tak som si sadla za počítač, pootvárala niekoľko stránok, e-bookov, kníh a ďalšie brožúrky. A začala som študovať. Milión informácii sa však začalo zlievať dokopy a mala som z toho ešte väčší chaos. Tak primitívna vec a ja to tak komplikujem, doteraz nechápem prečo 😀

Raz v noci, keď som uspávala malého po kojení, mi napadlo, prečo si to nespíšem do tabuľky. Tak isto ako v robote, či dakedy v škole. Je tam istý vplyv aj môjho manžela, ktorý vám tabuľku, či graf spraví aj tam, kde by ste to určite nečakali. Ale viete čo? POMOHLO TO!

Ja som si zase raz večer sadla nad tie moje všetky pootvárané stránky a knihy a k tomu som si vytvorila online tabuľku na google drive. Asi sa teraz väčšina z vás chytá za hlavu, ale mne to naozaj pomohlo. Každý jeden hárok som si označila ukončeným mesiacom a začala som si písať, čo som sa ku ktorému veku dočítala. Neskôr som si tam doplnila dátumy a postupne som si tam dopĺňala, čo sme ktorý deň testovali.

A čo vtedy, keď sa názory v mojich jednotlivých zdrojoch líšili (čo bolo v podstate väčšinou)? Vtedy som použila svoj sedliacky rozum a materskú intuíciu. Výhodou je, že prvé príkrmy sa začínajú v takzvanom imunologickom okne, kedy je najlepšie vyskúšať čo najviac potravín aj keď len oliznutim. Určite netvrdím, že treba ísť hala bala, ale keď náhodou dieťatku dáte niečo, čo podľa jednej z tisíc tabuliek ešte nemôže. Pravdepodobne sa nič nestane. Nám sa tak stalo, že ako prvé z vajíčka som dala bielko. Hneď na druhý deň (a odvtedy všade) som čítala, že v žiadnom prípade, že sa začína výlučne žĺtkom. Našťastie sa drobcovi nič nestalo a odvtedy som s bielkom opatrná, ale už mu ho raz do týždňa spolu so žĺtkom dávam. 

Týmto článkom som vám len chcela povedať, aby ste si aj pri začínaní s nemliečnou stravou našli ten svoj systém a urobili ten svoj názor. Tak ako mne pomohla tabuľka, pre vás to môže byť napríklad vaša pediatrička, jedna konkrétna kniha, ktorej sa budete držať, alebo proste overený postup od vašej kamarátky, či mamky. Každá z nás chce pre svoje bábätko len to najlepšie a preto som si istá, že materská intuícia nám v tom všetkom pomôže najviac. 

Ak by vám to pomohlo, z týchto zdrojov som, okrem kamarátiek, rodiny a známych, čerpala ja:

  • brožúka Průvodce výživou dětí od Hamanek
  • brožúrka Vítame vaše bábätko od HiPP
  • kniha Hneď to bude Anjelik od Igor Bukovský, Katarína Mrázová a Alexandra Frolkovičová –  túto knihu som “zdedila” od švagrinej. Jej štýl mi veľmi nevyhovoval, ale určite som tam našla pár užitočných rád.
  • kniha Prvé príkrmy pre zdravé brušká od Anetta Vaculíková, Eva Blaho a Katarína Ovečková Medveďová
  • kniha Výživa detí – Zdravý štart http://www.1000dni.cz/wp-content/uploads/2015/04/Zdravy_start_skripta_SK_final_el.pdf
  • https://www.1000dni.sk/

The post Moja príprava na prvé príkrmy appeared first on Mamaka.

]]>
Naše začiatky s prvými príkrmami https://karahutova.sk/2020/02/12/kedy-sme-zacali-s-prvymi-prikrmami/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kedy-sme-zacali-s-prvymi-prikrmami Wed, 12 Feb 2020 10:43:51 +0000 https://karahutova.sk/?p=32 Kedy začať?! S tým asi bojuje nejedna mamička. Všade a myslím, že naozaj všade sa dočítate, že kojené deti by s príkrmami mali začať od dovŕšenia 6. mesiaca a bábätká na umelom mlieku od ukončenia 4. mesiaca. Keďže kojím, pol roka sa mi zdalo veľmi neskoro. Ako som vám písala v prvom článku, dosť som...

The post Naše začiatky s prvými príkrmami appeared first on Mamaka.

]]>
Kedy začať?! S tým asi bojuje nejedna mamička. Všade a myslím, že naozaj všade sa dočítate, že kojené deti by s príkrmami mali začať od dovŕšenia 6. mesiaca a bábätká na umelom mlieku od ukončenia 4. mesiaca. Keďže kojím, pol roka sa mi zdalo veľmi neskoro. Ako som vám písala v prvom článku, dosť som sa toho na začiatku bála. Všade som len čítala, aby som išla do toho s kľudom a pevnými nervami, že to bábätkám proste chvíľu trvá, kým si na lyžičku a iný druh stravy zvyknú. Keď som si teda predstavila, že v šiestich mesiacoch len začneme a pôjdeme veeeľmi pomalinky po jednej lyžičke denne. Bála som sa, že Luky bude mať 10 mesiacov a nebude vedieť poriadne papať. A preto som chcela začať skôr, pekne pomaly s kľudom. Netlačiť na seba a už dupľom nie na Lukyho.

Keď som sa v polovici 5. mesiaca spýtala pediatričky, či by sme už mohli začať, absolútne neprotestovala. A tak sme začali. Popravde veľmi jednoducho. Lyžičku po lyžičke. Prvé dni toho veľa nepojedol, ale pekne sme sa zoznamovali s lyžičkou aj s novou chuťou. Vždy som sa riadila podľa Lukyho. Kým ho to bavilo, dávala som mu, čo aj dookola tú istú lyžičku, lebo ju často hneď vypľul. Keď som videla, že je už mrzutí a lyžičku odmieta, viac som mu nedávala.

Aby to však nebolo len o nás, spíšem vám niekoľko znakov, na ktoré som na našej ceste prvými príkrmami natrafila, že vaše bábätko je pripravené na svoju prvú lyžičku (napodiv sa v tom väčšina mojich zdrojov zhodla):

  • dieťatko drží hlavičku vzpriamene,
  • jeho popôrodná hmotnosť sa zdvojnásobila,
  • dokáže sedieť s oporou,
  • vie udržať hračku (lyžičku) v ruke a následne si ju dať do úst,
  • dieťatko sa zaujíma o jedlo,
  • predovšetkým vaša INTUÍCIA

The post Naše začiatky s prvými príkrmami appeared first on Mamaka.

]]>